Z tego artykułu dowiesz się:
- Na co zwrócić uwagę zastanawiając się jak daleko od ściany zamontować odpływ?
- Zalety odwodnienia liniowego
- Odpływ liniowy – jak daleko od ściany?
Odpływy liniowe w ostatnich kilku latach stały się najczęściej wybieranym rodzajem elementów odprowadzających wodę spod prysznica. Czym zaskarbiły sobie tak duże uznanie użytkowników? Przede wszystkim wyglądem – delikatne, nierzucające się w oczy listwy odwodnienia wprost idealnie pasują do nowoczesnych łazienek. Jak dobrać odpowiednią odległość odpływu liniowego od ściany?
Na co zwrócić uwagę zastanawiając się jak daleko od ściany zamontować odpływ?
Zanim dowiesz się, jak daleko od ściany odpływ liniowy powinien się znajdować, by uzyskać pożądany efekt, warto przyjrzeć się specyfice tych elementów. Znając zasadę ich działania, łatwiej będzie dobrać optymalny model oraz miejsce jego montażu. A warto mieć na uwadze, że rodzajów takich odwodnień jest sporo. Różnią się one między innymi:
- długością,
- szerokością,
- rodzajem maskownicy,
- tym, jakiej odległości od ściany odpływ liniowy wymaga podczas montażu.
Tego typu odwodnienia stanowią alternatywę dla popularnych kratek odpływowych. Mają podobną wydajność w odprowadzaniu wody z przestrzeni kąpielowej, jednak wyróżnia je kształt. Mają formę podłużnej listwy montowanej na poziomie płytek. Aby odpływ działał prawidłowo, powierzchnia, na którą spada woda, musi być ukształtowana pod odpowiednim kątem. Na to, jak dociąć płytki i wyprofilować posadzkę, wpływa przede wszystkim miejsce montażu listwy. Czyli między innymi to, ile od ściany odpływ liniowy się znajduje.
Zalety odwodnienia liniowego
Ten typ odpływu liniowego ma wiele zalet. Jest wydajny, czyli zapewnia szybkie odprowadzanie wody do kanalizacji, a także idealnie sprawdza się w kabinach typu walk-in. Są to przestrzenie kąpielowe, których powierzchnia znajduje się na poziomie posadzki. Osoba, która chce wziąć prysznic, nie musi zatem przekraczać progu, tak jak ma to miejsce w tradycyjnej kabinie montowanej na podłodze.
To wygodne rozwiązanie dla osób mniej sprawnych, ale nie tylko. Korzystanie z takiego miejsca jest po prostu przyjemna, szczególnie jeśli natrysk nie jest oddzielony od reszty łazienki drzwiami, tylko jest otwarty na resztę pomieszczenia. Takie pokoje kąpielowe stają się coraz bardziej popularne, a szeroka dostępność odpływów liniowych sprawia, że ich aranżacja jest łatwiejsza.
Warto także podkreślić walory estetyczne. Kabiny walk-in wyposażone w ukryte odpływy są bardzo stylowe i nowoczesne. To sprawia, że wiele osób właśnie w taki sposób wyobraża sobie swoją wymarzoną łazienkę.
Odpływ liniowy – jak daleko od ściany?
Jeśli Ty także chcesz wyposażyć pomieszczenie kąpielowe w kabinę walk-in z odpływem liniowym, możesz czuć się przytłoczony liczbą dostępnych rozwiązań i porad fachowców. Możliwości jest sporo, warto zatem odpowiednio dobierać je do swoich potrzeb, ale też możliwości technicznych łazienki.
Jak zatem wybrać idealną odległość od ściany odpływu liniowego?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Przede wszystkim dlatego, że takie elementy występują w kilku wariantach. Przyjrzyj się najpopularniejszym modelom.
- Odpływy klasyczne – mają formę listwy, którą można zamontować praktycznie w każdym miejscu powierzchni kąpielowej. Specjaliści radzą, by instalować je bezpośrednio pod deszczownicą, czyli tam, gdzie woda spływa najbardziej intensywnie. W tym przypadku odległość od ściany odpływu liniowego nie ma aż tak dużego znaczenia. Warto jednak wziąć pod uwagę wielkość kabiny i sposób padania wody.
- Odpływy przyścienne – w ich przypadku to, jak daleko od ściany odpływ powinien się znaleźć, jest podyktowane grubością kołnierza. Jest to pionowa krawędź elementu, zagięta ku górze, którą dociska się szczelnie do płytek na ścianie.
- Odpływy ścienne – to jeden z najmniej typowych rodzajów odwodnień, ponieważ montuje się go nie w posadzce, a na ścianie, tuż nad nią. Mimo niekonwencjonalnej formy także zapewnia wydajne odprowadzanie wody.
Jak widać, to, ile od ściany odpływ liniowy powinien się znaleźć, nie jest ogólnie przyjętą zasadą. Wszystko zależy od rodzaju wybranego elementu. Warto jednak zawsze brać pod uwagę specyficzne uwarunkowania w konkretnej łazience, ponieważ nie każdy model sprawdzi się wszędzie.
Przeczytaj również nasze poprzednie artykuły: