zalety odpływów ściennych

Jakie są zalety odpływów ściennych?

5
(1)

Kabiny prysznicowe z brodzikiem powoli przechodzą do historii. Coraz więcej osób aranżując łazienkę czy to przy okazji budowy domu, czy remontu, decyduje się na rozwiązania typu walk-in wraz z odpływem liniowym. I w tym momencie rodzi się pytanie – odpływ w podłodze czy ścianie. To drugie rozwiązanie nie jest tak popularne. Odpływ ścienny ma jednak wiele zalet, o których dowiesz się z naszego artykułu. Miłej lektury!

Spis treści:

  1. Czym są odpływy ścienne?
  2. Odpływy ścienne – zalety rozwiązania
  3. Kiedy warto postawić na odpływ ścienny?

Czym są odpływy ścienne?

Zacznijmy od początku, a więc czym są odpływy ścienne? Obecnie producenci poza klasycznymi brodzikami oferują odpływy liniowe oraz punktowe. Te drugie – wybierane częściej – mogą być podłogowe lub ścienne. Różnica między nimi to oczywiście miejsce montażu. Wybór odpowiedniego rozwiązania jest niezwykle ważny już na etapie projektu. 

Dzięki temu, że zdecydujesz się na odpływ ścienny, możesz uzyskać idealnie równą powierzchnię podłogi. Nie znajdą się w niej żadne elementy instalacyjne. Płytki układane są do samej ściany bez konieczności cięcia. Jedyne, o czym musisz pamiętać to ułożenie glazury pod odpowiednim kątem.

Odpływy ścienne – zalety rozwiązania

Jakie zalety ma zatem odpływ ścienny? Przede wszystkim jest to najciekawsza obecnie opcja na rynku. Pozwala stworzyć maksymalnie komfortową i przejrzystą strefę prysznicową. Dzięki temu, że odpływ umieszczony jest w ścianie, jest bardziej dyskretny i estetyczny. W ten sposób kabina prysznicowa wygląda bardziej nowocześnie i schludnie.

Dzięki temu, że odpływ ściankowy jest zamaskowany, nie gromadzi się wokół niego brud, co ułatwia utrzymanie czystości. Konstrukcja sprawia, że w odpływie gromadzi się o wiele mniej zanieczyszczeń. Nawet jeśli zajdzie potrzeba usunięcia brudu, to nie będzie to stanowić żadnego problemu. 

Zaletą odpływu ściennego jest również elastyczność projektowania. Stelaż możesz umieścić w różnych miejscach prysznica. Naprzeciwko wejścia, w narożniku czy dowolnym innym strategicznym miejscu – wybór należy do Ciebie.

Umieszczenie odpływu w ścianie sprawia, że ryzykujesz przypadkowego uszkodzenia stopy. Jest to również bezpieczniejsze rozwiązanie w przypadku łazienek dla osób starszych czy niepełnosprawnych. Kabina typu walk-in zapewnia komfort wchodzenia pod prysznic, a brak odpływu w podłodze sprawia, że nie ma zagrożenia potknięcia się.

Kiedy warto postawić na odpływ ścienny?

W niektórych łazienkach niemożliwy jest montaż odpływu liniowego podłogowego. Może to wynikać np. z braku miejsca na wykonanie odpowiedniego spadku lub z powodu grubości stropu. Pamiętaj, że odpływ podłogowy z syfonem wymaga ok. 15 cm miejsca w podłodze. Niestety w mieszkaniach w blokach bardzo często strop nie ma nawet tych 15 cm. W związku z tym montaż podłogowy nie wchodzi w ogóle w grę. W takiej sytuacji odpływ ścienny będzie wybawieniem. To rozwiązanie jest także dobrym wyborem w przypadku ogrzewania podłogowego w łazience. Tymczasem odpływ ścienny może być zamontowany praktycznie w każdej łazience. Jednym ograniczeniem są kabiny półokrągłe. W takiej sytuacji musisz jednak zdecydować się na odpływ podłogowy.
Estetyka, higiena, łatwość czyszczenia i większa funkcjonalność – to najważniejsze zalety odpływów ściennych. Decyzja dotycząca rodzaju odpływu powinna być jednak uzależniona od wielu czynników m.in. Twoich preferencji. Pamiętaj o uwzględnieniu aspektów technicznych oraz projektowych. Dzięki temu dobierzesz odpowiedni rodzaj, który będzie najlepiej odpowiadał potrzebom danego budynku czy pomieszczenia.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ostatnio na naszym blogu

Jak otworzyć odpływ liniowy?

Bartosz Marchewka | 12 marca, 2024

0 (0) Z tego artykułu dowiesz się: W jakim celu konieczne jest otwarcie odpływu liniowego pod prysznicem? Jakimi narzędziami otworzyć odpływ liniowy? Jak otworzyć odpływ liniowy pod prysznicem? Poradnik krok

Czytaj dalej

odpływy liniowe - rodzaje

Jakie są rodzaje odpływów liniowych?

Bartosz Marchewka | 13 lutego, 2024

0 (0) Z tego artykułu dowiesz się: Odpływ liniowy – rodzaje dostępne na rynku Odpływ liniowy podłogowy – ukryty system odprowadzania wody Odpływ liniowy ścienny – doskonała alternatywa Jakie są

Czytaj dalej

uszczelnienie odpływu liniowego

Jak uszczelnić odpływ liniowy? Wskazówki

Bartosz Marchewka | 23 stycznia, 2024

0 (0) Z tego artykułu dowiesz się: Czy da się skutecznie zaizolować odpływ liniowy? Dlaczego odpowiednie uszczelnienie odpływu liniowego jest tak istotne? Wybór odpowiedniego uszczelnienia odpływu liniowego Jak uszczelnić odpływ

Czytaj dalej