Z tego artykułu dowiesz się:
- Dlaczego odpływ się zatyka i jakie są tego konsekwencje?
- Jak czyścić odpływ ścienny? Najpopularniejsze metody
- A co jeśli to nie pomogło?
- Na koniec słów kilka…
Każda codzienna kąpiel pod prysznicem niesie ze sobą pewne wyzwania, a jednym z nich jest utrzymanie odpływu liniowego w nienagannym stanie. Jak się okazuje, istnieje wiele skutecznych metod, które pozwolą Ci cieszyć się czystością i swobodnym spływem wody, eliminując przy tym ryzyko zatkania. W tym artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki, jak czyścić odpływ ścienny, by uniknąć potencjalnych problemów. Miłej lektury!
Dlaczego odpływ się zatyka i jakie są tego konsekwencje?
W trakcie przeprowadzania remontu łazienki coraz częściej rezygnujemy z tradycyjnego brodzika na rzecz nowoczesnej kabiny prysznicowej, w której odpływ jest osadzony w ścianie. Taka opcja pozwala na stworzenie niebanalnej aranżacji wnętrza. Zalet odpływów ściennych jest wiele, jednak, aby zapewnić sobie sprawne odprowadzanie wody, konieczne jest regularne i samodzielne czyszczenie.
Podczas każdej kąpieli do odpływu przedostają się różnego rodzaju zanieczyszczenia. Jest to oczywiście resztka piany czy detergentów, których używasz w trakcie natrysku. Wraz z nimi spływać mogą włosy, resztki chusteczek czy patyczków higienicznych. Wszystkie te elementy, które skutecznie są w stanie zatkać odpływ. Jeżeli zauważysz problemy ze spływem wody, a z wnętrza odpływu wydobywa się nieprzyjemny zapach, to znak, że musisz przystąpić do działania.
Jak czyścić odpływ ścienny? Najpopularniejsze metody
Na szczęście, jak już wspomnieliśmy, istnieje wiele sposobów, które możesz wykorzystać. Pierwszy z nich to po prostu przepłukanie. Zazwyczaj jednak to nie wystarczy i musisz sięgnąć po bardziej skuteczne metody.
Na rynku możesz znaleźć różne detergenty, które pomogą Ci pozbyć się problemu. Udrażniacze do rur to skuteczne rozwiązanie, jednak musisz być bardzo ostrożny. Niektóre preparaty wyróżniają się właściwościami drażniącymi, dlatego przed użyciem przeczytaj dokładnie instrukcję i zachowaj bezpieczeństwo. Upewnij się również, że detergent nie zniszczy uszczelki czy stali nierdzewnej.
Jeśli nie chcesz sięgać po preparaty chemiczne, możesz skorzystać z domowych sposobów. Jednym z nich jest połączenie sody oczyszczonej z octem. Wsyp do odpływu około połowę szklanki proszku, a następnie wlej taką samą ilość płynu. Połączenie się tych dwóch składników spowoduje reakcję chemiczną, która doprowadzi do oderwania się osadu od elementów. Po wszystkim przepłukuj odpływ ciepłą wodą.
A co jeśli to nie pomogło?
Niestety czasami poziom zanieczyszczeń jest tak duży, że nie będziesz w stanie poradzić sobie przy pomocy środków czyszczących. W takiej sytuacji pozostaje czyszczenie odpływu ściennego ręcznie. Prawdopodobnie będziesz musiał się trochę nabrudzić, jednak podobnie jak w przypadku poprzednich metod, nie jest to skomplikowane.
Zdejmij zewnętrzną część odpływu. Bardzo często za problemy odpowiada zatkanie kratki. Usuń z niej wszelkie włosy i inne elementy. W niektórych modelach odpływów ściennych możliwe jest wyjęcie syfonu. Jeśli u Ciebie jest taka możliwość, zrób to i postaraj się go dokładnie oczyścić. Gdy usuniesz zabrudzenia, skręć całość ponownie. Zwróć jednak uwagę na umiejscowienie uszczelek.
Na koniec słów kilka…
Wiesz już, jak wyczyścić odpływ ścienny. Nie wymaga to wiele pracy, prawda? Utrzymanie odpływu w czystości to kluczowy element dbania o higienę i komfort w łazience. Regularne czyszczenie, wykorzystywanie naturalnych czy dostępnych na rynku środków to skuteczne strategie, które pozwolą Ci cieszyć się swobodnym spływem wody przez wiele lat. Pamiętaj, że regularna konserwacja to inwestycja w długotrwałą sprawność Twojej łazienki.