odpływ liniowy ścienny jak zamontować - krok po kroku

Jak zamontować odpływ liniowy ścienny?

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak przeprowadzić montaż odpływu liniowego ściennego krok po kroku? Zadbaj o to, by cały proces przebiegł bezbłędnie, korzystając z naszego poradnika, w którym dokładnie omówimy poszczególne elementy montażu odpływu – od przygotowania podłoża i narzędzi, przez odpowiednie ustawienie elementów, aż po wskazówki dotyczące czyszczenia i konserwacji.

Odpływ liniowy ścienny – jak zamontować? Przygotowanie do instalacji

Nie mniej ważnym niż sam montaż punktem przeprowadzenia instalacji odpływu liniowego ściennego jest przygotowanie narzędzi oraz środowiska do wszystkich działań.

Polecamy korzystanie z zestawów do montażu takich jak Waterway – dzięki nim nie będziesz musiał kompletować wszystkich elementów osobno i zminimalizujesz ryzyko dobrania niewłaściwych komponentów. Do tego odpływ posiada 5-letnią gwarancję.

 1. W pierwszym kroku musisz zaplanować bieg kanalizacji oraz łączy.

Wskazówka: Planując kanalizację i łącza, zadbaj o to, by wszystkie połączenia były jak najkrótsze. Przy planowaniu pamiętaj o spadkach rur kanalizacyjnych – nie będą one idealnie poziome, woda musi spływać w dół.

 1. Zaplanuj odpowiednią hydroizolację wokół odpływu.
 2. Przygotuj wszystkie niezbędne materiały.
 3. Przeczytaj zalecenia producentów materiałów budowlanych, z których korzystasz – zawsze trzymaj się instrukcji oraz stosuj tylko takie produkty, które są przeznaczone do instalacji wodnych.

Montaż odpływu liniowego ściennego krok po kroku

Przygotowałeś już materiały i powierzchnię – teraz pora na instrukcję, jak zamontować odpływ ścienny.

 1. Wyjmij wszystkie elementy z zestawu montażowego. Upewnij się, że jest on kompletny. Jeśli korzystasz z zestawu Waterway lub podobnego, poza instrukcją i kartą gwarancyjną powinny znajdować się w nim:
  1. koryto główne odprowadzające wodę,
  2. maskownica do zabudowy płytkami,
  3. syfon,
  4. 4 szt. nóżek montażowych,
  5. mankiet uszczelniający,
  6. haczyk do wyciągania rusztu.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących tego, jak zamontować odpływ liniowy ścienny, korzystaj z załączonej do zestawu instrukcji.

 1. Pracę zacznij od wypoziomowania podłoża – spadek umożliwiający spływ wody powinien wynosić ok. 2%.

Wskazówka: Użyj długiej poziomicy, aby pomiary były jak najbardziej dokładne.

 1. Połącz rynnę z syfonem.
 2. Ustaw odpływ we właściwym miejscu. Przykręć go wkrętami.
 3. Teraz możesz dokonać podłączenia kanalizacyjnego – pozwoli to upewnić Ci się, że wszystkie łączenia są szczelne i nie dojdzie do wycieków.
 4. Przygotuj zaprawę betonową w ilości, która pozwoli Ci zalać odpływ.
 5. Gdy beton będzie gotowy, zalej odpływ betonem – pozwoli to zabezpieczyć odpływ przed przemieszczeniem. Zacznij od okolic syfonu.

Ważne! Zanim beton całkowicie zaschnie, upewnij się, że odpływ nie uległ przemieszczeniu. Jeśli tak się stało, koniecznie go popraw i unieruchom raz jeszcze.

 1. Zagruntuj powierzchnię – pamiętaj, że grunt najczęściej nie jest dołączany do zestawu, musisz go zakupić we własnym zakresie. Odczekaj do jego wyschnięcia – najczęściej będą to 24 godziny.
 2. Zamontuj uszczelnienia dołączone do zestawu. Polecamy szczególnie folię w płynie oraz membranę polietylenową.
 3. Tak przygotowany odpływ jest gotowy do położenia płytek.

Wskazówka: Możesz uszczelnić odpływ dodatkowo z wykorzystaniem uszczelnień stałych w narożnikach oraz kątach prysznica – gotowe zestawy znajdziesz np. w sklepach budowlanych.

Jak czyścić i konserwować odpływ scienny?

 • Podczas czyszczenia nie stosuj materiałów mogących uszkodzić powierzchnię – zamiast ostrych gąbek i szczotek wybierz delikatne, bawełniane ściereczki.
 • Stosuj wyłącznie środki przeznaczone do pielęgnacji i czyszczenia stali nierdzewnej – w przeciwnym wypadku możesz uszkodzić jej powierzchnię.
 • Nie zostawiaj detergentów na powierzchni odpływu na dłużej niż 10 minut (chyba że producent podaje inaczej).
 • Aby wyczyścić syfon, wyciągnij koszyk spustowy.

Te informacje pomogą Ci zamontować swój odpływ i utrzymać go w dobrym stanie na dłużej. Jeżeli zastanawiasz się nad inwestycją w takie rozwiązanie, poznaj asortyment Waterway. W ofercie firmy możesz odnaleźć dwa rodzaje odpływów ściennych: odpływ liniowy ścienny waterway oraz czarny odpływ liniowy ścienny waterway wall.