Odpływ ścienny czy podłogowy — jaki wybrać do łazienki?

5
(2)

Z tego artykułu dowiesz się:

Zorganizowanie przestrzeni w niewielkiej łazience nie należy do łatwych zadań, zwłaszcza jeśli właścicielom zależy na tym, by we wnętrzu znalazła się zarówno wanna, jak i prysznic. W takich przypadkach sprawdzają się kabiny montowane bezpośrednio na podłodze, które zajmują znacznie mniej miejsca. Decydując się jednak na to rozwiązanie, należy wybrać rodzaj odpływu do łazienki – ścienny czy podłogowy?

Co warto wiedzieć o odpływie podłogowym i ściennym?

Producenci akcesoriów łazienkowych proponują różnego rodzaju odpływu do pryszniców bez brodzika, jednak największą popularnością cieszą się odpływy liniowe i ścienne. To właśnie model podłogowy jest najczęściej wybierany. Jego montaż nie jest skomplikowany, aczkolwiek z uwagi na ułożenie wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Konieczne jest bowiem wykonanie niewielkich spadków w posadzce z każdej strony rusztu. Dzięki temu woda będzie mogła swobodnie i dokładnie spływać. W uzyskaniu spadku konieczne jest nie tylko odpowiednie przygotowanie podłoża, ale też przycięcie płytek. Decydując się na tego typu rozwiązanie, należy więc odpowiednio wcześniej sprawdzić, czy istnieje możliwość wykonania go w łazience. Problem może się szczególnie pojawić w mieszkaniach, w tzw. starym budownictwie.

Nowym, ale równie popularnym rozwiązaniem jest odpływ ścienny. Wbrew nazwie, wymaga on również odpowiedniego przygotowania posadzki – konieczne jest zapewnienie właściwego kąta. To, co go odróżnia od odpływu posadzkowego to lokalizacja – jest on montowany bezpośrednio przy ścianie od jednej do drugiej krawędzi natrysku. W efekcie istnieje możliwość ułożenia płytek na całej powierzchni podłogi pod prysznicem, a to pozwala uzyskać spójną aranżację

Kiedy wybrać odpływ ścienny?

Odpływ ścienny jest doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie ma możliwości zamontowania odpływu posadzkowego. Głównym powodem może być grubość stropu. Należy pamiętać, że odpływ z syfonem wymagają zazwyczaj ok. 15 cm miejsca w podłodze. Niestety, takich grubości nie można uzyskać w mieszkaniach w blokach – zdarzają się bowiem sytuacje, że podłogi tam nie mają grubości nawet wspomnianych 15 cm. Wybierając wówczas odpływ podłogowy, można nie tylko mieć problem z jego zamontowaniem, ale też uszkodzić strop.

Z pomocą przychodzi odpływ ścienny, który sprawdza się praktycznie w każdej łazience. Ma on również swoje plusy – konstrukcja ta sprawia, że w ścianie gromadzi się mniej zanieczyszczeń, a nawet jeśli się pojawią, to nie ma większych problemów z ich usunięciem. Dodatkowo użytkownicy kabin prysznicowych nie muszą się obawiać, że stając na odpływie podłogowym go uszkodzą. Warto również wspomnieć, że odpływy ścienne są dostępne w różnych wariantach, nie tylko pod względem modelu, ale też kolorystyki czy designu.

O czym jeszcze pamiętać wybierając odpływ do łazienki?

Jak już wspomniano, producenci oferują różne rodzaje odwodnień. Poszczególne modele różnią się między sobą konstrukcją, która ma wpływ na późniejsze użytkowanie odpływu. Oprócz podjęcia decyzji – odpływ ścienny czy podłogowy, kluczowe jest również wybranie odpływu dopasowanego pod względem rozmiaru do wielkości kabiny. Są oczywiście modele, które można przycinać. Pomocne jest także wybranie odwodnienia z możliwością zdjęcia rusztu, co znacznie ułatwia czyszczenie wnętrza i usuwanie zebranych nieczystości.

Warto również zwrócić uwagę na materiał wykorzystany do jego produkcji. Idealnie, jeśli ruszt jest wykonany ze stali nierdzewnej – model ten jest trwały i łatwy do utrzymania w czystości. Należy oczywiście zwrócić jeszcze uwagę na producenta odpływu – wybierając modele pochodzące od znanych i renomowanych producentów, użytkownik ma pewność, że wybrał model trwały, który posłuży mu przez długi czas.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ostatnio na naszym blogu

Jak otworzyć odpływ liniowy?

Bartosz Marchewka | 12 marca, 2024

0 (0) Z tego artykułu dowiesz się: W jakim celu konieczne jest otwarcie odpływu liniowego pod prysznicem? Jakimi narzędziami otworzyć odpływ liniowy? Jak otworzyć odpływ liniowy pod prysznicem? Poradnik krok

Czytaj dalej

odpływy liniowe - rodzaje

Jakie są rodzaje odpływów liniowych?

Bartosz Marchewka | 13 lutego, 2024

0 (0) Z tego artykułu dowiesz się: Odpływ liniowy – rodzaje dostępne na rynku Odpływ liniowy podłogowy – ukryty system odprowadzania wody Odpływ liniowy ścienny – doskonała alternatywa Jakie są

Czytaj dalej

uszczelnienie odpływu liniowego

Jak uszczelnić odpływ liniowy? Wskazówki

Bartosz Marchewka | 23 stycznia, 2024

0 (0) Z tego artykułu dowiesz się: Czy da się skutecznie zaizolować odpływ liniowy? Dlaczego odpowiednie uszczelnienie odpływu liniowego jest tak istotne? Wybór odpowiedniego uszczelnienia odpływu liniowego Jak uszczelnić odpływ

Czytaj dalej