Jaki odpływ do kabiny prysznicowej bez brodzika?

Czytając ten artykuł poznasz:

Prysznic typu walk-in jest coraz częściej wybieraną alternatywą dla standardowego prysznica z brodzikiem. Jest to rozwiązanie bardzo estetyczne, można prysznic dopasować praktycznie do każdego pomieszczenia (małego, dużego i o nietypowym kształcie), łatwo utrzymać taki prysznic w czystości, jak również jest idealny dla dzieci i osób starszych, ponieważ nie ma w nim progów. Jaki odpływ do kabiny prysznicowej bez brodzika wybrać, aby najlepiej sprawdzał się on w naszej łazience? 

Liniowy odpływ do kabiny bez brodzika

Odpływ liniowy ma postać rynny, jest częściej wybieranym rozwiązaniem do łazienek prywatnych. Występuje w różnych wariantach, poszczególne modele różnią się materiałem, z jakiego zostały wykonane, ale przede wszystkim długością. Rozmiar odpływu do kabiny bez brodzika ma duże znaczenie, ponieważ od niego zależy efektywność i wydajność odprowadzania wody. Liniowy odpływ można umieścić w centralnym obszarze prysznica lub przy ścianie. Zawsze jednak konieczne jest wykonanie odpowiedniego spadku, aby woda mogła swobodnie spływać. Powinien on wynosić co najmniej 2,5% w kierunku odpływu.

O tym, czy liniowy odpływ pod prysznic bez brodzika będzie można zamontować w konkretnym miejscu, w znaczącym stopniu decyduje wysokość odpływu. Przy liniowym jest on większy niż przy punktowym, najniższe odpływy liniowe mają wysokość ok. 67 mm. Ograniczeniem jest więc grubość stropu. Musi ona wynosić minimum 80-100 mm. Wśród odpływów liniowych wyróżniamy modele z kołnierzem i bez kołnierza. Jest to element będący zabezpieczeniem przed przeciekaniem.

Punktowy odpływ pod prysznic bez brodzika

To alternatywa dla liniowego odpływu do prysznica bez brodzika. Można go umieścić w centralnym obszarze prysznica lub w jednym z narożników. Dużą zaletą tego odpływu są jego niewielkie rozmiary, więc bardzo łatwo można go ukryć i tym samym zachować estetyczny wygląd całej strefy kąpielowej. W położeniu centralnym będziemy jednak potrzebować spadku z wszystkich czterech stron.

Warto jednak wiedzieć, że odpływ punktowy ma mniejszą wysokość niż odpływ liniowy. To oznacza, że można go zamontować również przy cieńszym stropie.

A może ścienny odpływ do prysznica bez brodzika?

Jednym z wariantów liniowego odpływu pod prysznic bez brodzika jest odpływ ścienny. Spotyka się go stosunkowo rzadko, jednak ma on wiele zalet. Nie wymaga ingerencji w strukturę podłogi, nie pojawiają się na niej żadne dodatkowe elementy. Oczywiście konieczne jest wykonanie niewielkiego spadku. Odpływ podłogowy z syfonem wymaga ok. 15 cm w podłodze. W bloku często podłoga w łazience ma grubość właśnie ok. 15 cm, a niekiedy nawet mniej. To oznacza, że podłogowy odpływ liniowy nie może zostać zamontowany. Właśnie w takich sytuacjach polecane są odpływy ścienne.

Ścienny odpływ do prysznica bez brodzika bardzo dobrze sprawdzi się też w przypadku wymiany standardowego prysznica z brodzikiem na opcję walk-in. Na pewno jest to rozwiązanie wyróżniające się estetycznym wyglądem. To, czy lepszym wyborem będzie odpływ liniowy ścienny czy podłogowy, decyduje przede wszystkim grubość posadzki. Ponadto trzeba się zastanowić, jaki efekt wizualny chcemy osiągnąć. W kwestii dopasowania odpływu zawsze najlepiej jest poradzić się fachowca, który wybierze dla nas najlepsze rozwiązanie.

Do prysznica typu walk-in dedykowane są odpływy liniowe ścienne i podłogowe oraz odpływy punktowe. Przy wyborze należy jednak zwrócić też uwagę na jakość ich wykonania. Odpływ powinien być wykonany ze stali nierdzewnej, a także mieć solidną konstrukcję i wyróżniać się odpowiednią szczelnością.