Z tego artykułu dowiesz się:
- Odpływ liniowy – jaki spadek wybrać i dlaczego to jest takie ważne
- Spadek przy odpływie liniowym i inne ważne kwestie montażowe
- Jaki spadek do odpływu liniowego należy zastosować?
Odpływy liniowe to element coraz bardziej zyskujących na popularności pryszniców typu walk-in, czyli takich, które pozwalają na wygodne wchodzenie bez konieczności pokonywania progów. Rozwiązanie to skutecznie wypiera prysznice brodzikowe nie tylko ze względu na komfort, czy nowe trendy wnętrzarskie, ale też ze względu na wysokie walory estetyczne, które dodatkowo pozwalają optycznie powiększyć łazienkę. Odpowiednio wkuty w posadzkę łazienki i poprawnie zamontowany odpływ liniowy pozwoli na zachowanie pełnej skuteczności odbioru wody, bez ryzyka zalania łazienki. Jednym z kluczowych elementów do osiągnięcia tego jest przygotowanie właściwego spadku do odpływu liniowego.
Odpływ liniowy – jaki spadek wybrać i dlaczego to jest takie ważne?
Zanim podpowiemy, jaki powinien być spadek pod prysznicem, to warto podkreślić, że odpowiedni kąt nachylenia otaczającej go powierzchni zapewnia skuteczny odbiór i odprowadzanie wody prysznicowej do kanalizacji. Właściwy odbiór wody to kluczowa cecha pryszniców walk-in, ponieważ pozwala uchronić łazienkę przed zalaniem oraz występowaniem stałej wilgoci ze stojącej wody, która sprzyjać może rozwojowi grzybów czy bakterii. Co więcej, stojąca woda, w przypadku zastosowania płytek bez funkcji antypoślizgowej, sprzyjać może wypadkom pod prysznicem, co szczególnie jest ważne w przypadku dzieci i osób starszych.
Spadek przy odpływie liniowym i inne ważne kwestie montażowe
Zapewnienie poprawnego spadku przy montażu odpływu liniowego to tylko jeden z etapów, o których należy pamiętać przy prysznicu typu walk-in. Poprawne wykonanie wszystkich elementów pozwoli zachować pełną funkcjonalność prysznica i cieszyć się bezawaryjnym korzystaniem przez wiele lat. O czym warto pamiętać przy montażu odpływu liniowego oprócz zapewnienia jego właściwego spadku? Są to:
- instalacja podejścia kanalizacyjnego z uwzględnieniem możliwej głębokości wkucia w posadzkę oraz wysokością odpływu (kluczowe dla przedsięwzięcia będą: rodzaj materiału posadzki oraz wysokość odpływu, który chcemy kupić);
- dobór długości odpływu do szerokości kabiny (zaleca się stosowanie odpływów o 10 cm krótszych od szerokości prysznica);
- dobór maskownicy, która sprzyjać będzie właściwemu odbiorowi wody przed odpływ liniowy (bardzo zabudowane lub sprzyjające zatykaniu włosami maskownice mogą znacznie ograniczyć odbiór wody);
- uszczelnienie odpływu celem zabezpieczenia posadzki przed wnikaniem wody i wilgoci (w przypadku odpływów liniowych przyściennych zaleca się stosowanie odpowiednio profilowanych narożników uszczelniających);
- uszczelnienie posadzki przed montażem kafli przykładowo poprzez zastosowanie specjalnych materiałów hydroizolacyjnych, które pozwolą ochronić posadzkę przed wchłanianiem wilgoci w przypadku przepuszczenia przez kafle.
Jaki spadek do odpływu liniowego należy zastosować?
Odpływ liniowy montuje się w różny sposób, w zależności czy będzie się on znajdował na ścianie, czy – co bardziej popularne – z jednostronnym lub wielostronnym nachyleniem podłogi. W tych drugich przypadkach zaleca się montaż spadku tuż nad miejscem łączenia z pionem kanalizacyjnym, natomiast sama maskownica powinna się znajdować ok. 1-2 mm poniżej poziomej płaszczyzny płytek.
Spadek do odpływu liniowego powinien zostać ukształtowany w zależności od zastosowanego systemu, jednak powinno to wynosić zawsze 2,5% w kierunku odpływu. Tylko taki poziom zapewni odpowiednie tempo odbioru wody. Zbyt niska wartość mogłaby skutkować zatrzymywaniem się wody, a z kolei zbyt wysoki spadek mógłby powodować spiętrzanie się wody, która w nadmiarze i tak nie mogłaby być właściwie odprowadzana do kanalizacji.
Reasumując, jaki powinien być spadek pod prysznicem? 2,5%. Pozwoli to zachować poprawny poziom przepustowości i cieszyć się w pełni komfortem korzystania z prysznica typu walk-in.
Przeczytaj również nasze pozostałe artykuły: