jaki odpływ liniowy do kabiny 90 cm

Jaki odpływ liniowy do kabiny 90 cm?

Z tego artykułu dowiesz się:

Jednym z coraz bardziej zyskujących na popularności trendów wnętrzarskich wykończenia wnętrz łazienek jest prysznic typu walk-in. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, bowiem podłoże takiego rodzaju prysznica znajduje się na poziomie podłogi reszty łazienki. Oznacza to, że można pod taki prysznic swobodnie wejść, bez konieczności przekraczania progów czy wchodzenia do brodzików. Poza wysoką funkcjonalności, zastosowanie prysznica walk-in jest również bardzo estetyczne, zapewniając wnętrzu niezakłóconą i minimalistyczną formę wykończenia. A co z odpływem w takim prysznicu? Przykładowo, jak długi odpływ do kabiny 90 cm należy zastosować? Zanim wybierzesz się na zakupy, zapoznaj się z kilkoma wskazówkami.

Czym dokładnie jest odpływ liniowy?

Odpływ liniowy to forma odwodnienia, która składa się z długiego korytka wkutego w posadzkę i maskownicy dla zachowania schludnego wyglądu. Dla poprawnego funkcjonowania takiego rodzaju odpływu niezbędne jest zapewnienie odpowiedniego spadku podłoża. Taki sposób konstrukcji prysznica świetnie sprawdzi się zarówno w dużych łazienkach domów jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach w blokach, gdzie łazienki mają zazwyczaj małą powierzchnię i kluczowe jest zapewnienie wrażenia optycznej przestrzenności pomieszczenia.

Kabina typu walk-in z odpływem liniowym będzie doceniana zwłaszcza przez osoby starsze, niepełnosprawne a także dzieci, w przypadku których istotne są zarówno wygoda, jak i bezpieczeństwo użytkowania – podłoże takiej kabiny można wyłożyć antypoślizgowymi gresem lub żywicami.

O czym należy pamiętać wybierając odpływ liniowy?

Jaki odpływ do kabiny 90 cm powinniśmy kupić? Zanim zdecydujemy się na odpowiednią długość, warto zwrócić uwagę na następujące aspekty takiego rozwiązania:

  • zapewnienie 1-2% spadku poziomu podłogi w kierunku odpływu (z każdej strony) – taka wartość będzie w praktycznie niewyczuwalna dla użytkownika, ale pozwoli zachować pełną skuteczność odprowadzania wody. Jest to kluczowy etap, którego montaż należy zaplanować przed rozpoczęciem prac wykończeniowych w łazience;
  • wykonanie odpowiednich wkuć w posadzkę na koryto odpływu liniowego i syfon, wraz z zapewnieniem właściwego spadku poziomu rur kanalizacyjnych;
  • konieczność właściwego uszczelnienia posadzki wraz z narożnikami, czyli najbardziej newralgicznymi punktami w kabinach prysznicowych, gdzie może się gromadzić woda;
  • przepustowość odpływu – przy wyborze odpływu liniowego warto zwrócić uwagę na zapewnianą przez producenta wartość przepustowości, czyli ile litrów wody jest w stanie odprowadzić w ciągu minuty;
  • wybór maskownicy – wykonywane z nierdzewnej stali maskownice mogą przyjmować różną postać wykończeniową. Rozwiązania bardziej ozdobne, designerskie mogą być droższe od zwykłych, ale warto dobrać taką opcję, która będzie się spójnie zgrywać z resztą wystroju łazienki.

Jaki odpływ liniowy do kabiny 90 cm wybrać?

To co, jest kluczowe dla zapewnienia optymalnej przepustowości wody w prysznicu walk-in, to odpowiednio długi odpływ, którego wymiary dobiera się do szerokości prysznica. Przyjmuje się zasadę, że odpływ powinien być 10 cm krótszy od ściany kabiny, przy której się znajduje.

Zatem jak długi odpływ do kabiny 90 cm powinniśmy zastosować? Odpowiedź jest prosta – 80 cm. Będzie to zatem nie tylko najbardziej efektywne rozwiązanie, ale i harmonijne wizualnie. Przy doborze właściwego odpływu do kabiny 90, 100 czy 120 cm, ważna jest również jego głębokość. Wszystko zależy od głębokości, na jaką będziemy chcieli lub mogli się wkuć w posadzkę. Natomiast na rynku są dostępne skuteczne odpływy i głębokości już od 4-5 cm.