jaki-odplyw-liniowy-wybrac

Jaki odpływ liniowy wybrać?

Z tego artykułu dowiesz się:

Odpływy liniowe to charakterystyczny element kabin prysznicowych typu walk-in. Natryski bez brodzika cieszą się coraz większą popularnością ze względu na wygodę ich użytkowania oraz walory estetyczne. Jaki odpływ liniowy wybrać do takiej kabiny i na jakie parametry zwracać szczególną uwagę?

Jaki odpływ liniowy kupić – podstawowe informacje

Zanim podejmiesz decyzję o tym, jaki odpływ liniowy wybrać, warto przyjrzeć się temu, czym on dokładnie jest i na jakiej zasadzie działa. Element ten służy do odprowadzania wody spod prysznica. Składa się z rusztu, który jest jedynym widocznym elementem, a także rynienki, do której spływa woda. Rynienka jest połączona z syfonem, poprzez który woda odpływa do kanalizacji, tak samo jak w przypadku odpływu punktowego.

Odpływy liniowe zwykle mają zbliżoną przepustowość do odpływów punktowych. Jeśli jednak zastanawiasz się, jaki odpływ liniowy kupić do dużego pokoju kąpielowego, w którym znajduje się natrysk bez brodzika, dobrym pomysłem może okazać się zamontowanie dwóch elementów. Poprawi to wydajność odprowadzania wody.

Odpływ liniowy – jaki wybrać i jak dopasować go do kabiny

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów odpływów liniowych. Dzięki temu praktycznie do każdej kabiny można dobrać element, który nie tylko idealnie spełni swoją praktyczną funkcję, ale także będzie się estetycznie prezentował. Jeśli zastanawiasz się, jaki odpływ liniowy kupić, zwróć uwagę na następujące parametry:

  • rozmiar (od 30 do 120 cm),
  • miejsce montażu (ściana lub podłoga),
  • kształt (prosty, łukowy, narożny itp.),
  • szerokość rusztu,
  • typ rusztu (pod płytkę lub ze stali nierdzewnej),
  • wysokość rynienki (ważna ze względów konstrukcyjnych),
  • wygląd i styl.

O ile podczas wyboru rodzaju odpływu liniowego ostatnia kwestia nie powinna sprawiać trudności, o tyle pozostałe, bardziej praktyczne aspekty, warto omówić z fachowcem. Szczególnie istotne jest miejsce montażu oraz wysokość rynienki. Aby odpływ liniowy mógł zostać właściwie zamontowany, wymaga wystarczającej ilości miejsca na rynienkę i syfon. W przypadku małej ilości przestrzeni pod płytkami (np. w łazienkach w blokach) warto zasięgnąć porady specjalisty.

Jaki odpływ liniowy wybrać – kwestie praktyczne

Do praktycznych aspektów podczas wyboru rodzaju odpływu liniowego należy przede wszystkim miejsce jego montażu. Możesz zdecydować się na ruszt zamontowany w podłodze lub w ścianie, tuż nad płytkami. Oba warianty zapewniają wydajne odprowadzanie wody, jednak różnią się pod względem konstrukcyjnym.

Odpływ liniowy ścienny sprawdzi się w tych łazienkach, w których przewidziano instalację ogrzewania podłogowego. W tym przypadku masz do wyboru dwa warianty – odpływ montowany pod płytkę lub przykryty maskownicą ze stali nierdzewnej. Wybór zależy przede wszystkim od Twoich upodobań estetycznych.

Rodzaje odpływów liniowy – kwestie estetyczne

O ile w kwestiach praktycznych zdecydowanie warto skorzystać z pomocy fachowca, o tyle podczas wyboru, jaki odpływ liniowy będzie odpowiedni, aby prezentował się estetycznie, masz niemal nieograniczone możliwości. Elementy te występują w wielu różnych kształtach, przy tym większość z nich cechuje się podobną wysoką wydajnością odprowadzania wody. Do najpopularniejszego rodzaju odpływów liniowych należą produkty proste. Są uniwersalne, a ich cena jest najbardziej przystępna. Jeśli zdecydujesz się na taki element, masz do wyboru warianty pod płytkę oraz z maskownicą. W pierwszym przypadku ruszt jest ukryty pod glazurą, zwykle w tym samym kolorze, co posadzka kabiny. Maskownica ze stali nierdzewnej może natomiast być prosta lub z otworami w wybranym kształcie – wybór jest bardzo szeroki. Możesz także określić, jaka szerokość odpływu Cię interesuje. Dużą popularnością cieszą się odpływy liniowe slim, czyli najwęższe. Warto przeglądać oferty renomowanych sklepów w poszukiwaniu inspiracji.