Kabina walk-in

Jak wyczyścić odpływ liniowy?

Co dowiesz się z artykułu:

Kabiny prysznicowe wyposażone w odpływ liniowy są coraz chętniej wybierane przez użytkowników. Ich popularność wynika przede wszystkim z komfortu korzystania z miejsca do kąpieli pozbawionego tradycyjnego brodzika, a także z walorów estetycznych. Kabiny typu walk-in stanowią atrakcyjny element łazienki i pozwalają na stworzenie ciekawej, nowoczesnej aranżacji tego pomieszczenia. Wiele osób waha się jednak przed wyborem takiego rozwiązania, ponieważ ma wątpliwości, czy czyszczenie odpływu liniowego nie będzie zbyt czasochłonne. Jak to wygląda w praktyce?

Odpływ liniowy – czy warto się na niego zdecydować?

Wątpliwości związane z montażem kabiny typu walk-in dotyczą nie tylko tego, jak wyczyścić odpływ liniowy, ale także innych kwestii – między innymi sposobu instalacji oraz wydajności w odprowadzaniu wody podczas kąpieli. Co warto wiedzieć o tego typu propozycji do łazienki? Czy odpływ liniowy to tylko chwilowa moda w aranżacji wnętrz, czy rozwiązanie, które niesie za sobą praktyczne zalety?

Przede wszystkim należy wyjaśnić, czym dokładnie jest odpływ liniowy i na czym polega jego działanie. Element ten ma postać podłużnej rynienki, przykrytej maskownicą, którą montuje się na poziomie posadzki kabiny prysznicowej. Woda spływa do niego pod wpływem siły grawitacji, a następnie jest odprowadzana do sieci kanalizacyjnej. 

Czym różni się odpływ liniowy od tradycyjnego? Przede wszystkim kształtem. W standardowych brodzikach przewidziano odpływ punktowy, czyli niewielki otwór, do którego spływa woda. Oba sposoby odwodnienia kabiny mają podobna wydajność, dlatego wybór konkretnego elementu jest podyktowany przede wszystkim względami estetycznymi. Warto jednak podkreślić, że o ile odpływ punktowy może być montowany w dowolnym typie natrysku, o tyle odpływ liniowy jest charakterystyczny dla kabin typu walk-in, czyli takich pozbawionych brodzika.

Czyszczenie odpływu liniowego – jak to zrobić?

Wiele osób ma wątpliwości, jak wyczyścić odpływ liniowy i czy nie będzie to żmudną czynnością, która wymaga wiele czasu i wysiłku. Dobrze jednak zdawać sobie sprawę, że nie jest to bardziej skomplikowane niż w przypadku tradycyjnego systemu odprowadzania wody. Przede wszystkim odpływ kabiny walk-in nie jest podatny na zapychanie się, dlatego prac porządkowych nie trzeba wykonywać często. Jak wyczyścić odpływ liniowy? Poznaj kilka praktycznych porad.

Czyszczenie odpływu liniowego warto zacząć od umycia samej posadzki kabiny, aby usunąć z niej osad z kosmetyków i inne zanieczyszczenia. Następnie trzeba zdjąć maskownicę. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, zerknij do instrukcji dołączonej przez producenta tego elementu. Zwykle służy do tego specjalny kluczyk lub haczyk. Po zdjęciu tej części należy przepłukać ciepłą wodą korytko, w którym mogą gromadzić się zanieczyszczenia. 

Czyszczenie odpływu liniowego może obejmować także umycie syfonu. Nie wszystkie systemy odprowadzania wody z kabiny przewidują instalację jednego, suchego syfonu, dlatego najpierw warto się upewnić, że odpływ w Twojej kabinie został w niego wyposażony. Syfon, podobnie jak inne elementy, wystarczy spłukać ciepłą wodą. 

Jak wyczyścić odpływ liniowy w najprostszy sposób? 

Jeśli nie masz czasu na wykonanie powyższych czynności lub odpływ liniowy w Twoim natrysku ma nietypową budowę, możesz wykonać najprostszą czynność, która da pożądany efekt. Wystarczy zdjąć maskownicę i usunąć zanieczyszczenia, które się pod nią znalazły. Przeważnie są to włosy, które gromadzą się w tym miejscu podczas kąpieli. Takie podstawowe czyszczenie odpływu liniowego zajmuje dosłownie chwilę i każdy z pewnością będzie umiał je przeprowadzić. Widzisz więc, że utrzymanie w czystości kabiny typu walk-in nie należy do skomplikowanych zadań.