Z tego artykułu dowiesz się:
- Kabina prysznicowa bez brodzika w bloku – zalety
- Montaż odpływu liniowego w bloku – czy zawsze warto?
- Odpływ w podłodze bloku – o czym pamiętać?
Odpływy w podłodze bloku, charakterystyczne dla tak zwanych kabin walk-in, cieszą się coraz większą popularnością. Wpływa na nią przede wszystkim wygoda użytkowania – takie rozwiązanie nie przewiduje wystających z podłogi progów. Ponadto, kabina prysznicowa bez brodzika w bloku pozwala na atrakcyjne i nowoczesne urządzenie łazienki. Czy odpływ liniowy w bloku to jednak zawsze dobre rozwiązanie? Co warto wiedzieć na ten temat?
Kabina prysznicowa bez brodzika w bloku – zalety
Odpływ liniowy w bloku, który przeważnie stanowi element kabiny typu walk-in, jest bardzo chętnie wybieranym sposobem wykończenia łazienki. Dlaczego? Przede wszystkim ze względów estetycznych. Kabina prysznicowa bez brodzika w bloku stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych natrysków składających się z plastikowego brodzika i dołączonych do niego ścianek i drzwi. Nowoczesne rozwiązania często przewidują wykorzystanie szkła hartowanego, które może zostać wykończone zgodnie z upodobaniami klienta – możesz wybrać idealnie przezroczystą taflę lub wariant matowy czy półmatowy. To daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne.
Kolejną zaletą montażu odpływu liniowego w bloku jest duża wygoda użytkowania. Kabinę montuje się w podłodze, więc aby do niej wejść, nie trzeba pokonywać wysokiego progu. Jest to szczególnie korzystne z punktu widzenia osób starszych lub z ograniczoną sprawnością ruchową, ale wysoki komfort, jaki daje odpływ liniowy w bloku, doceni każdy.
Montaż odpływu liniowego w bloku – czy zawsze warto?
Mimo licznych zalet kabiny z odpływem w podłodze bloku, przed podjęciem decyzji o jej montażu, warto dobrze się zastanowić. O ile takie rozwiązanie można bez problemu wdrożyć w nowopowstających budynkach, o tyle montaż odpływu liniowego w bloku może się wiązać z trudnościami, a czasem wręcz być niemożliwy do wykonania.
Podczas prac związanych z wykonaniem odpływu w podłodze bloku, istotnym etapem jest pozostawienie około 11-15 cm wolnego miejsca między podłogą łazienki a powierzchnią, na której będzie stać osoba biorąca prysznic. Jeśli w Twoim mieszkaniu nie ma możliwości wygospodarowania takiej przestrzeni, montaż odpływu liniowego w bloku może być niemożliwy. Jeśli szczególnie zależy Ci na takim rozwiązaniu, możesz zdecydować się na umieszczenie odpływu w podłodze bloku na podwyższeniu.
Odpływ w podłodze bloku – o czym pamiętać?
Bardzo ważną kwestią jest wybór odpowiedniego rodzaju systemu odprowadzania wody. Omawiany tutaj odpływ liniowy w bloku jest tylko jednym z dostępnym wariantów. Możesz zdecydować się również na:
- odwodnienie punktowe, które zwykle wykonuje się w środkowej części kabiny; jest ono praktycznie niewidoczne, zwykle przykrywa się je metalową kratką, której wygląd możesz dobrać do swoich upodobań;
- odwodnienie łukowe, które montuje się przy wejściu do kabiny; jest to rozwiązanie uznawane za bardzo eleganckie, jednak jego montaż jest stosunkowo pracochłonny.
Warto pamiętać, że niezależnie od rodzaju odpływu w podłodze bloku, wydajność tego elementu zwykle jest podobna. Wpływa na nią przede wszystkim typ zastosowanego syfonu.
Niezwykle istotne jest także odpowiednie zaizolowanie całej konstrukcji. Nieprawidłowo zamontowany odpływ liniowy w bloku może grozić zalaniem, którego skutki bywają szczególnie dotkliwe w budynkach wielorodzinnych. Izolację kabiny prysznicowej bez brodzika w bloku wykonuje się za pomocą tak zwanej płynnej folii oraz wodoszczelnej taśmy uszczelniającej. To skuteczna metoda, która zapewnia bezpieczeństwo korzystania z natrysku wyposażonego w odpływ w podłodze bloku. Jeśli masz wątpliwości, czy w Twoim mieszkaniu montaż odpływu liniowego jest możliwy, najlepiej zasięgnąć porady specjalisty, który podpowie Ci dostępne rozwiązania
Sprawdź także czy do odpływu liniowego potrzebny jest syfon.