Uszczelnienie brodzika

Jak uszczelnić brodzik w łazience? 

Uszczelnianie brodzika stosuje się w dwóch sytuacjach – pierwszy raz wykonuje się tę czynność podczas montażu kabiny prysznicowej, aby szczelnie połączyć ścianki z dnem. Możesz jednak zastanawiać się czym uszczelnić brodzik także wtedy, kiedy zauważyłeś wyciek. Warto w takiej sytuacji reagować od razu, by uniknąć poważniejszych komplikacji. Aby naprawić cieknącą kabinę, będzie potrzebny Ci silikon i nieco wprawy. Dowiedz się zatem, jak uszczelnić brodzik.

Czym uszczelnić brodzik i jak zrobić to skutecznie?

Zanim przystąpisz do uszczelniania brodzika, musisz precyzyjnie zlokalizować źródło problemu. Nie zawsze wyciek jest związany z uszkodzeniem spoiny między kabiną a brodzikiem. Czasami winna może być instalacja, a w szczególności styk syfonu z odpływem. Warto sprawdzić stan tego połączenia, ponieważ czasem problem może rozwiązać po prostu mocniejsze dokręcenie jednego elementu do drugiego. W razie poważniejszej awarii nie zwlekaj z poproszeniem o pomoc fachowca. Nieszczelny brodzik może spowodować poważną awarię, włącznie z zalaniem mieszkania sąsiadów lub nawet uszkodzeniem stropu. 

Jeśli jednak jesteś pewien, że odpływ działa prawidłowo, a woda wydostaje się przez spoiny kabiny, przyda Ci się wiedza o tym, jak uszczelnić brodzik. Przede wszystkim określ, którędy dokładnie woda wycieka z kabiny, ponieważ w tym miejscu będziesz wykonywał pracę. Czasami nieszczelność może znajdować się w nieco innym miejscu niż zaobserwowana strużka wody, dlatego poświęć odpowiednią ilość czasu na diagnostykę, aby przeprowadzić uszczelnianie brodzika skutecznie już za pierwszym razem. 

Jak uszczelnić prysznic – od czego zacząć?

Po określeniu miejsca powstania usterki, możesz przystąpić do właściwego etapu prac. Najpierw należy za pomocą specjalnego noża usunąć całą fugę (spoinę), a jej pozostałości zmyć rozpuszczalnikiem. Powierzchnia powinna być czysta i sucha. Teraz można nałożyć preparat uszczelniający. 

Czym uszczelnić brodzik? Najlepiej w tym celu sprawdzi się silikon sanitarny. Powinien być to produkt przeznaczony do stosowania na powierzchnie gładkie, a także wzbogacony o środki pleśniobójcze. To dodatkowo ochroni spoiny przed rozwojem szkodliwych mikroorganizmów, których występowaniu sprzyja wilgotne środowisko. 

Jak uszczelnić brodzik – porady

Jeśli wiesz już czym uszczelnić prysznic, zwróć uwagę, że silikon sanitarny jest dostępny w wielu wariantach kolorystycznych, dlatego możesz go dopasować go do koloru płytek, aby w pełni zadbać o estetykę. Najczęściej wykorzystuje się silikon biały lub bezbarwny, jednak jego wadą jest to, że może z czasem ciemnieć. 

Jak silikonować brodzik, by efekt był zadowalający? Po pierwsze przygotuj powierzchnię przed jego nałożeniem. Spoina będzie szczelnie przylegać tylko wówczas, gdy zostanie nałożona na suche i czyste elementy. Przez kilka godzin przed silikonowaniem unikaj zatem korzystania z kabiny, a tuż przed wykonaniem prac dokładnie wytrzyj i osusz brodzik. 

Czasami jednak, mimo prawidłowo przeprowadzonej izolacji, woda dalej wydostaje się poza miejsce kąpieli. Jak uszczelnić prysznic w takiej sytuacji. Tutaj niezbędna będzie dokładniejsza diagnostyka. Przyczyną mogą być mikropęknięcia samego brodzika. Pod ciężarem kąpiącej się osoby niewielkie szczeliny mogą się powiększać, powodując wydostawanie się wody. W takiej sytuacji, wiedza o tym, jak silikonować brodzik niestety nie będzie przydatna. Jedynym rozwiązaniem będzie zakup nowego wyposażenia. Sprawdź także, czy powodem zamakania łazienki nie jest para woda, która skrapla się na suficie nad kabiną, a po kąpieli spływa na podłogę. W każdym przypadku, dokładnie przeprowadzona diagnostyka jest podstawą do rozpoczęcia prac w łazience.