Jaki odpływ wybrać

Odprowadzenie wody z prysznica. Jakie rozwiązanie wybrać?

Wybór odpływu wody w brodziku wydaje się nie być skomplikowanym zagadnieniem. Warto jednak zwrócić uwagę, że producenci oferują wiele zróżnicowanych pod względem technologicznym rozwiązań, dlatego warto poświęcić chwilę, by zapoznać się z ich charakterystyką. Obecnie bardzo popularne są kabiny prysznicowe typu walk-in, czyli bez brodzika. To komfortowe i estetyczne rozwiązanie, jednak wymagające stosowania określonych rodzajów odpływów. Co warto wiedzieć na temat dobierania sposobu odprowadzania wody spod natrysku?

Jak odprowadzić wodę spod natrysku – dostępne rozwiązania

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się kabiny prysznicowe typu walk-in. Ich konstrukcja nie przewiduje stosowania brodzika, czyli ścianki są montowane bezpośrednio do posadzki łazienki. Odpowiednie wyprofilowanie przestrzeni kabiny sprawia, że woda spływa wprost do odpływu. To bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie dla osób, które mają problemy z poruszaniem się. 

Kabiny walk-in są chętnie wykorzystywane także ze względów estetycznych – można dzięki nim bardzo atrakcyjnie zaaranżować łazienkę. Jeśli planujesz montaż takiego natrysku, weź pod uwagę sposób odprowadzania wody z kabiny prysznicowej. Do wyboru masz wiele interesujących rozwiązań. Możesz zdecydować się na odpływ punktowy, wśród których dużą popularnością cieszą się szczególnie odpływy punktowe typu built-in. Często stosowane do odprowadzania wody spod prysznica są także odpływy liniowe. Który wariant jest korzystniejszy?

Odpływy liniowe – skuteczne odprowadzanie wody spod prysznica

Odpływy liniowe są bardzo chętnie wybierane przez użytkowników. Wpływają na to nie tylko ich walory estetyczne, ale także komfort użytkowania. Taki sposób odprowadzania wody spod prysznica polega na montażu, zwykle przy ścianie, podłużnego odpływu, który jest przykryty maskownicą.

Do wyboru masz odpływy liniowe typu built-in, które są zakryte płytką ceramiczną, przez co stają się niemal niewidoczne. Możesz postawić także na standardowy element wykorzystujący metalową listwę. Taki sposób odprowadzania wody spod prysznica ma wiele zalet. Przede wszystkim jego montaż jest szybki i łatwy, a ponadto producenci oferują kompletne zestawy instalacyjne, co oznacza, że nie musisz zaopatrywać się w żadne dodatkowe akcesoria. Jeśli masz wątpliwości, jak odprowadzić wodę z natrysku, aby rozwiązanie było funkcjonalne, a przy tym estetyczne, to odpływ liniowy z maskownicą będzie trafionym wyborem.

Odpływy punktowe – sprawdzony sposób odprowadzania wody z kabiny prysznicowej

Odpływy punktowe mają podobną wydajność odprowadzania wody do wariantów liniowych. Są dostępne w szerokiej gamie wzorów i kolorów, dlatego można dopasować jest do dowolnej kabiny prysznicowej. Odprowadzanie wody z prysznica przy wykorzystaniu odpływu punktowego wymaga zainstalowania tego elementu w podłodze (w przypadku modeli liniowych możliwy jest montaż także w ścianie).

Dla tych elementów producenci także przewidzieli szeroki wybór maskownic, które pozwalają na estetyczne wkomponowanie odpływu w posadzkę kabiny. W wersji bazowej, ten rodzaj akcesoriów do odprowadzania wody z prysznica występuje w komplecie z plastikową kratką. Teoretycznie wystarczy ona do tego, by odpływ pełnił swoją funkcję, jednak walory estetyczne takiej kratki są niewielkie Stąd tak szeroki wybór modeli maskownic wykonanych z metalu lub przewidujących zastosowanie płytek ceramicznych.

Niezależnie od tego, na jaki odpływ się zdecydujesz i który model będzie lepiej komponował się z wystrojem Twojej łazienki, warto pamiętać o kwestiach praktycznych. Jedną z nich jest właściwe uszczelnienie kabiny, dzięki któremu unikniesz nieprzyjemności, takich jak podmakanie podłogi czy pojawianie się pleśni.