Z tego wpisu dowiesz się:
- Odwodnienie liniowe – na co zwrócić uwagę w trakcie planowania?
- Jakie komponenty dobrać do instalacji odpływu liniowego?
- Profesjonalizm i dokładność montażu
- Odpływ liniowy podłogowy kontra ścienny
Kabiny prysznicowe bez brodzików zyskują coraz większą popularność. Nic zatem dziwnego, że wraz ze wzrostem uznania takich konstrukcji, rośnie zainteresowanie odpływami podłogowymi. Są one w takim przypadku jednym z najrozsądniejszych rozwiązań.
Do dyspozycji mamy jednak dwa warianty: montaż odpływu liniowego lub punktowego. Zastanawiasz się jaki odpływ wybrać? Co ciekawe, odpływ liniowy może być również ścienny, o czym dowiesz się w dalszej części tekstu. Zapraszamy serdecznie do lektury materiału, w którym odpowiemy na wszystkie najczęściej pojawiające się pytania.
Odwodnienie liniowe – na co zwrócić uwagę w trakcie planowania?
Odpływy liniowe mogą wydawać się lepszym rozwiązaniem od punktowych, ze względu na większy rozkład zanieczyszczeń dostających się pod kratkę. W efekcie nie ma to jednak tak dużego znaczenia, ponieważ pod maskownicą znajduje się koryto, po którym woda spływa to jednego otworu. Niemniej jednak design odwodnień liniowych jest bardzo innowacyjny i świetnie komponuje się z nowoczesnymi łazienkami, w których kabina prysznicowa ma prostokątny kształt, a odpływ ulokowany jest przy ścianie.
Jakie komponenty dobrać do montażu odpływu liniowego?
Czy zawsze trzeba inwestować w markowe komponenty? Na rynku znajdziesz mnóstwo zamienników, których ceny w większości przypadków są dużo niższe. Warto jednak zauważyć, że zakup odpływu to koszt jednorazowy, a jest to element pierwszej potrzeby.
Asortyment z linii budżetowej może pozostawiać wiele do życzenia – zarówno pod względem funkcjonalności, jak i wytrzymałości. Sięgnij zatem po syfon od renomowanego producenta, który cieszy się pozytywnymi opiniami użytkowników.
Jak z kolei wybrać kratkę przy montażu odwodnienia liniowego? Jeśli w łazience są elementy chromowane, kratka również powinna być jednym z nich. W sklepach dostępne są opcje z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej. Wydaje nam się oczywistością, że druga kategoria jest lepsza ze względu na żywotność i wytrzymałość. Pamiętaj, że kratkę również należy zdejmować do czyszczenia, konserwacji, przeglądów i napraw odpływu oraz reszty układu. Nie ma ona zatem prostego życia.
Zwróć uwagę na przepustowość. Pamiętaj, że o skuteczności odprowadzenia wody decyduje syfon, a nie wzór odpływu. Najlepsza przepustowość wynosi ok. 30 litrów na minutę – niezależnie, czy będzie to odpływ punktowy, czy liniowy. Zawsze sprawdzaj specyfikacje techniczne znajdujące się w opisach produktów i systemów.
Profesjonalizm i dokładność montażu
Zakładamy, że nie będziesz podchodzić do samodzielnej realizacji planu. Współpraca z profesjonalną ekipą lub doświadczonym hydraulikiem jest dużo lepszym pomysłem. Są to w końcu osoby, które wiedzą, jak przeprowadzić montaż odpływu liniowego od A do Z. Zwróć mimo wszystko uwagę na opinie klientów, którzy korzystali z danych usług. Dzięki temu będziesz w stanie ocenić, czy masz do czynienia z ekspertami, którzy znają się na rzeczy i zapewnią Ci zadowalający poziom jakości oraz dokładności.
Odpływ liniowy podłogowy kontra ścienny
Szukasz innowacyjnych i nieszablonowych rozwiązań? Zastosuj instalację odpływu liniowego ściennego. Jest to coraz popularniejsza opcja w nowoczesnych łazienkach, w których zastosowano ogrzewanie podłogowe.
Warto także zauważyć, że odpływ liniowy ścienny to ciekawostka. Jest on stosunkowo rzadko spotykany, dlatego może budzić zainteresowanie. Niemniej jednak największa różnica między nim a klasycznym odpływem podłogowym, to tylko i wyłącznie walory estetyczne. Czasem może okazać się on wygodniejszy podczas eksploatacji, np. w razie zatkania odpływu. Pozostawiając jedną płytkę jako wygodny dostęp do całego systemu, ułatwisz pracę hydraulikom.