instalacja odpływu liniowego na co zwrócić uwagę

Na co zwrócić uwagę przy instalacji odpływu liniowego?

Kabiny prysznicowe bez brodzików zyskują coraz większą popularność. Nic zatem dziwnego, że wraz ze wzrostem uznania takich konstrukcji, rośnie zainteresowanie odpływami podłogowymi. Są one w takim przypadku jednym z najrozsądniejszych rozwiązań.

Do dyspozycji mamy jednak dwa warianty: montaż odpływu liniowego lub punktowego. Zastanawiasz się jaki odpływ wybrać? Co ciekawe, odpływ liniowy może być również ścienny, o czym dowiesz się w dalszej części tekstu. Zapraszamy serdecznie do lektury materiału, w którym odpowiemy na wszystkie najczęściej pojawiające się pytania.

Odwodnienie liniowe – na co zwrócić uwagę w trakcie planowania?

Odpływy liniowe mogą wydawać się lepszym rozwiązaniem od punktowych, ze względu na większy rozkład zanieczyszczeń dostających się pod kratkę. W efekcie nie ma to jednak tak dużego znaczenia, ponieważ pod maskownicą znajduje się koryto, po którym woda spływa to jednego otworu. Niemniej jednak design odwodnień liniowych jest bardzo innowacyjny i świetnie komponuje się z nowoczesnymi łazienkami, w których kabina prysznicowa ma prostokątny kształt, a odpływ ulokowany jest przy ścianie.

Jakie komponenty dobrać do instalacji odpływu liniowego?

montaż odpływu liniowego - na co zwrócić uwagę

Czy zawsze trzeba inwestować w markowe komponenty? Na rynku znajdziesz mnóstwo zamienników, których ceny w większości przypadków są dużo niższe. Warto jednak zauważyć, że zakup odpływu to koszt jednorazowy, a jest to element pierwszej potrzeby. 

Asortyment z linii budżetowej może pozostawiać wiele do życzenia – zarówno pod względem funkcjonalności, jak i wytrzymałości. Sięgnij zatem po syfon od renomowanego producenta, który cieszy się pozytywnymi opiniami użytkowników. 

Jak z kolei wybrać kratkę przy montażu odpływu liniowego? Jeśli w łazience są elementy chromowane, kratka również powinna być jednym z nich. W sklepach dostępne są opcje z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej. Wydaje nam się oczywistością, że druga kategoria jest lepsza ze względu na żywotność i wytrzymałość. Pamiętaj, że kratkę również należy zdejmować do czyszczenia, konserwacji, przeglądów i napraw odpływu oraz reszty układu. Nie ma ona zatem prostego życia.

Zwróć uwagę na przepustowość. Pamiętaj, że o skuteczności odprowadzenia wody decyduje syfon, a nie wzór odpływu. Najlepsza przepustowość wynosi ok. 30 litrów na minutę – niezależnie, czy będzie to odpływ punktowy, czy liniowy. Zawsze sprawdzaj specyfikacje techniczne znajdujące się w opisach produktów i systemów.

Profesjonalizm i dokładność montażu

Zakładamy, że nie będziesz podchodzić do samodzielnej realizacji planu. Współpraca z profesjonalną ekipą lub doświadczonym hydraulikiem jest dużo lepszym pomysłem. Są to w końcu osoby, które wiedzą, jak przeprowadzić montaż odpływu liniowego od A do Z. Zwróć mimo wszystko uwagę na opinie klientów, którzy korzystali z danych usług. Dzięki temu będziesz w stanie ocenić, czy masz do czynienia z ekspertami, którzy znają się na rzeczy i zapewnią Ci zadowalający poziom jakości oraz dokładności.

Odpływ liniowy podłogowy kontra ścienny

Szukasz innowacyjnych i nieszablonowych rozwiązań? Zastosuj instalację odpływu liniowego ściennego. Jest to coraz popularniejsza opcja w nowoczesnych łazienkach, w których zastosowano ogrzewanie podłogowe.

Warto także zauważyć, że odpływ liniowy ścienny to ciekawostka. Jest on stosunkowo rzadko spotykany, dlatego może budzić zainteresowanie. Niemniej jednak największa różnica między nim a klasycznym odpływem podłogowym, to tylko i wyłącznie walory estetyczne. Czasem może okazać się on wygodniejszy podczas eksploatacji, np. w razie zatkania odpływu. Pozostawiając jedną płytkę jako wygodny dostęp do całego systemu, ułatwisz pracę hydraulikom.