Z tego wpisu dowiesz się:
- Odpływy liniowe – charakterystyka
- Odpływy punktowe – charakterystyka
- Jaki odpływ wybrać? Dostosuj inwestycję do własnych oczekiwań
- Czy jest jakaś alternatywa?
Prysznic bez brodzika, czyli odpływ w posadzce. Trzeba przyznać, że w ostatnich latach stanowi to hit nowoczesnych łazienek. Jest to rozwiązanie stosowane nawet w niewielkich pomieszczeniach. Gdy dodamy do tego prostą kabinę bazującą na szybach i delikatnej konstrukcji, stworzymy przestrzenną aranżację łazienki. Dzięki temu prostemu zabiegowi będzie ona bardziej przestrzenna – przynajmniej wizualnie. Do tego dochodzi poprawiony komfort eksploatacji i łatwość utrzymania czystości.
Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że budowa takiego prysznica jest dużo bardziej złożona. Konieczność ukrycia syfonu i rur kanalizacyjnych wymaga przemyślanego projektu i rozsądnego podejścia do rozwiązania problemu. Sprawdźmy zatem, czy lepiej wybrać odpływ liniowy, czy punktowy – i dlatego akurat dana opcja jest lepsza od drugiej.
Odpływy liniowe – charakterystyka
Jak sama nazwa wskazuje, odpływy liniowe pozwalają na odprowadzenie wody z kabiny prysznicowej w formie liniowej. Odpływ w większości przypadków montowany jest blisko jednej ze ścian, a posadzka jest pod lekkim (niewidocznym) kątem. Dzięki temu woda zawsze spływa w stronę odpływu.
Odpływy liniowe skonstruowane są z trzech podstawowych elementów, do których zaliczamy m.in. korytko, syfon i osadnik. Korytko w standardowych wersjach posiada ok. 40-120 cm długości (istnieje możliwość personalizacji) i ok. 4-8 cm szerokości. Część zewnętrzna wyprodukowana jest zazwyczaj z kratki ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego. Obydwa rozwiązania oferują możliwość personalizacji designu, dzięki czemu każdy jest w stanie zaprojektować i stworzyć prysznic dostosowany do indywidualnych preferencji – np. kontrastującego wnętrza łączącego jedynie czerń i biel.
Odpływy punktowe – charakterystyka
Odpływ punktowy nie różni się znacząco (pod względem budowy) od liniowego. Największe różnice widoczne są w wyglądzie i zastosowaniu. W skład tych konstrukcji wchodzi jedynie syfon i osadnik – bez korytka. Wykończenie kwadratową kratką z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej także różni się tylko i wyłącznie designem oraz wielkością. Istotną zmianą jest fakt, że odpływ punktowy z czystym powodzeniem można montować nawet na środku prysznica, co świetnie sprawdzi się w przypadku niewielkich kabin.
Jaki odpływ wybrać? Dostosuj inwestycję do własnych oczekiwań
Skoro ustaliliśmy, że największa różnica leży po stronie designu, warto zastanowić się, kiedy odpływ liniowy będzie lepszy od punktowego i odwrotnie. W poprzednim akapicie wskazaliśmy także, że model punktowy dobrze pasuje do niewielkich kabin prysznicowych, gdyż może być on montowany w centrum. Model liniowy natomiast perfekcyjnie sprawdzi się w przypadku kabin prysznicowych prostokątnych lub o nieprzeciętnych oraz imponujących rozmiarach.
Warto na koniec nadmienić, że niewielkie różnice między obydwoma rozwiązaniami polegają na wysokości odwodnień. Co to znaczy? Otóż odpływy liniowe posiadają odwodnienie na poziomie 67 mm, a punktowe 62 mm. Oprócz tego odpływ liniowy i punktowy umożliwiają proste i szybkie ręczne przepychanie spiralą, a odwadniają się samoczynnie.
Czy jest jakaś alternatywa?
Tak. Jest nią odpływ w ścianie, czyli rozwiązanie niezwykle ciekawe i nieszablonowe. Niemniej jednak warto wspomnieć, że chociaż niewiele osób decyduje się na takie opcje, w wielu przypadkach umożliwiają one o wiele prostszą instalację. W razie jakichkolwiek remontów lub modernizacji, układ rur i komponentów jest także lepiej dostępny dla hydraulików i pracowników.
W dalszym ciągu nie wiesz, czy lepiej zainwestować w odpływ punktowy, czy liniowy? Zdaj się na kwalifikację i doświadczenie specjalistów. Odpowiedzą oni na wszystkie pytania i zapoznają się z daną sytuacją oraz rodzajem prysznica. Na podstawie tych informacji pomogą zrealizować Twoje zamówienie od A do Z.